V minulých dílech jsme se věnovali bolesti chodidla a potížím s Achilovou šlachou. Dnešní téma se týká obojího.

Patní ostruha komplikuje život nejen běžcům. Znepříjemňuje i samotnou chůzi, protože s ostruhou bolí každý krok. Když se trochu rozehřejete a našlapujete na špičky, může vám běh paradoxně ulevit. Ale nenechte se zmást, během se patní ostruha ještě zhorší.

Určitě znáte ve svém okolí někoho, kdo se potýkal s potížemi s achilovkou. Nebo to možná znáte z vlastní zkušenosti. Tak nebo tak, jistě víte, že zranění achilovy šlachy znamená dost výrazné zpomalení… nebo rovnou „stopku“ všem sportovním aktivitám. Proto bychom svým achilovkám měli věnovat zvýšenou pozornost. Jsou citlivé na každé malé přetížení a další přetěžování vede k dlouhodobé běžecké abstinenci.

Mnohé běžce trápí bolest chodidla. Postihuje běžce začátečníky, ale i běžce matadory. Tato bolest je způsobena přetížením a následným mikro poraněním plantární fascie. Je to šlacha jdoucí od patní kosti ke všem prstům. Je-li tato facie nadměrně zatěžovaná, ztrácí elasticitu. Pak v ní vzniknout buď mikrotrhlinky, které se zavápní, , fascie je ještě méně pružná a více bolí, nebo tělo zavápní úpon fascie k patní kosti a vznikne nepříjemná patní ostruha.

Ve své praxi si zakládám na tom, že dávám lidem naději. Taky mám v logu dovětek Vracím radost do života. Věřím, že s téměř vším se dá něco dělat.Jen přijít na to, co je špatně, tudíž určit správnou diagnózu. Opravit to už často nemusí být tak těžké.

Milí běžci, otevíráme pro vás nový seriál s všemožnými radami fyzioterapeutky-běžkyně. Budou to hlavně postřehy z mé praxe. Nebojte se, nic odborného, jen to, s čím se každý běžec může setkat.

Přichází poslední hodiny roku a tento čas bývá spojen s více či méně bujarými oslavami. U silvestrovských oslav je vždy dostatek jídla a alkoholu. Ale následky druhý den mnohé dokáží velmi potrápit. Tady je snadná pomoc.

Začíná advent, pro mnohé nejkrásnější část roku. Nastává období, kdy se chceme více setkávat s přáteli, s rodinou, chceme více rozdávat radost. A přemýšlíme o dárcích pro své blízké. To dělá mnohým největší starost.

Ráda tvořím v kavárně. Právě sedím u kávy a paní u vedlejšího stolku ztratila hlas. Tak mi dala téma dalšího článku – bolest v krku a angína.